Skip to Content

New Year Honours List 1997

Note: Text as published in the New Zealand Gazette (Special), Wellington: Wednesday, 15 January 1997 – Issue No. 3 (79 - 82)

The Queen’s Service Order

The Queen has been graciously pleased, on the occasion of the celebration of the New Year, to give orders for the following appointments to The Queen's Service Order and awards of The Queen's Service Medal:

QSO

To be Companions of the said Order for Community Service:

Mrs Marguerite BROUGH-ROSSITER, of Whakatane.
Mrs Ruth Catherine LEMIN, of Invercargill.
The Reverend Maliko Setu MASINA, of Porirua.
Ms Virginia (Ginny) Margaret RADFORD, of Auckland.
Mrs Lorraine Margaret STOREY, of Ohinewai.
John Adam WILSON, of Upper Hutt.

QSO

To be Companions of the said Order for Public Services:

Dr Judith Estranna AITKEN, of Wellington.
Mrs Louise Marion CARROLL, JP, of Auckland.
Harold James EVANS, JP, of Christchurch.
Rex Stratton KIRTON, JP, of Upper Hutt.
Dr Michael Robert MILES, of Rotorua.
Keith Hill MITCHELL, of Wellington.
Mrs Pamela Margaret Jean WILLIAMS, of Wanganui.
Thomas Coldham WILLIAMS, JP, of Masterton.

The Queen's Service Medal for Community Service

QSM

Mrs Dorothy Lila (Bonnie) AIKEN, of Auckland.
Thomas Sydney George BENTLEY, JP, of Christchurch.
Garry Leslie BRENNAN, JP, of Auckland.
Mrs Neva Yvonne CLARKE McKENNA, of Mangonui, Northland.
Denis Ian DOVE, of Oamaru.
Mrs Grace Harriet Olive DUNSMUIR, of Ngaruawahia.
Miss Gloria Agnes GRATTAN, of Wellington.
Mrs Beverley Bryna HOLLOWAY, of Auckland.
Miss Pauline Dalziel MacINNES, of Wellington.
Mrs Tafaeafe A’aone MALIFA-POUTOA, JP, of Lower Hutt.
Miss Joan Patricia MORRISON, of Christchurch.
Mrs Tui PARSONS, of Blenheim.
Mrs Colleen Frances POBAR, of Wellington.
Mrs Hanka (Hana) PRESSBURG, of Wellington.
Mrs Makerita SAMAU-AUTA, JP, of Palmerston North.
Keith SEYLER, of Walton-on-Thames, Surrey, United Kingdom.
Mrs Nita May SHANNON, of Whakatane.
Mrs Kate SHAW, of Rotorua.
Mrs Kathleen Nola SPEIR, of Tauranga.
The Reverend Robert Alfred SPENCE, of Wellington.
Mrs Jewel SUCICH, JP, of Kaitaia.
Mrs Kina Zoe Tangiwai Dolly TAPPER, of Matamata.
Mrs Alison Caresa UNDERHILL, of Carterton.
Mrs Audrey WILSON, of Dunedin.
Stuart McGregor WOOD, of Rangiora.
The Reverend Cecil Leonard WRIGHT, of Auckland.

The Queen's Service Medal for Public Services

QSM

John (Jack) Alexander ADAM, JP, of Waitakere City.
David Aitken ALEXANDER, of Palmerston North.
Roger Murray BORLASE, JP, of Nelson.
Miss Marilyn Bernadette BOUZAID, of Masterton.
David Walter Charles COOPER, of Morrinsville.
William John DEED, of Waiuku.
Robert James DOUGLAS, JP, of Hamilton.
Ashley Brown EDWARDS, of North Shore City, Inspector, New Zealand Police.
Mrs Margaret Anne FAULKNER, of Porirua.
Dr Ephra Mary GARRETT, of Tangimoana.
Richard Paul Rennie GRAHAM, of Napier.  Detective Sergeant, New Zealand Police.
Wallace Patrick HAUMAHA, of Rotorua.  Sergeant, New Zealand Police.
Mrs Ruth HERBERT, of Jakarta, Indonesia.
Maurice Shaw JONES, of Dunedin.
Mrs Margaret Annette LONGUET-HIGGINS, JP, of Wellsford.
Peter Unwin McLAY, of Whakatane.
Dr William Grattan O’CONNELL, of Auckland.
Mrs Noeline Grace OWEN, of Otorohanga.
Kelvin Francis (Alby) PAHL, of Murchison.  Chief Fire Officer, Murchison Volunteer Fire Brigade, New Zealand Fire Service.
Joseph Anzac REWI, JP, of Masterton.
Niall Campbell SHEPHERD, of Arthur's Pass.  Senior Constable, New Zealand Police.
Bronte Stuart SINCLAIR, of Tauranga.
Ms Shirley Anne SLATTER, of Mt Cook, South Canterbury.
Mrs Shirley Anne STEVENSON, of Mosgiel. 
William Brian STEVENSON, JP, of Mosgiel.
Mark Brendan TRAYNOR, of Wellington.
Charles Lawrence WATERS, of Christchurch.

Dated at Wellington this 31st day of December 1996.
MARIE SHROFF, Secretary and Registrar, The Queen's Service Order.


The New Zealand Order of Merit

The Queen has been graciously pleased, on the occasion of the celebration of the New Year, to give orders for the following appointments to The New Zealand Order of Merit:

DNZM

To be a Dame Companion of the said Order:

Dr Ella Orr CAMPBELL, of Palmerston North.  For services to science.

KNZM

To be Knight Companions of the said Order:

Terence Power McLEAN, MBE, of Auckland.  For services to sporting journalism.
The Honourable Peter Wilfred TAPSELL, MBE, of Rotorua.  For public services, lately as Speaker of the House of Representatives. 
The Honourable Thomas Murray THORP, of Auckland.  Judge of the High Court 1979-1996.

CNZM

To be Companions of the said Order:

Associate Professor Judith Mary Caroline BINNEY, of Auckland.  For services to historical research. 
The Honourable David Francis CAYGILL, of Christchurch.  For public services.
The Honourable Warren Ernest COOPER, JP, of Queenstown.  For public services.
The Honourable John Howard FALLOON, of Bideford, Wairarapa.  For public services. 
The Honourable Colin Campbell FRASER, of Christchurch.  Judge of the High Court 1989-1996.
Mrs Ida Margaret GASKIN, of New Plymouth.  For services to education and the community. 
Donald Kent HUNN, of Otaki.  For services as State Services Commissioner. 
Alan Ronald KERR, of Auckland.  For services to cardiothoracic surgery.
Professor Peggy Gwendoline KOOPMAN-BOYDEN, of Hamilton.  For services to the elderly.
Charles Seymour LUNEY, QSO, of Christchurch.  For services to the building industry and the community. 
Dr Geraldine McDONALD, of Wellington.  For services to educational research. 
Mrs Elizabeth Welch ORR, of Wellington.  For services to education and the community. 
Dr Clive Bentley ROSS, of Auckland.  For services to dental surgery.
Kuru (Te Kuru-O-Te Marama) WAAKA, QSO, of Rotorua.  For services to Maori culture. 

The New Zealand Defence Force
Brigadier Ian James DUTHIE (B30706), Brigadiers’ List, New Zealand Army.

ONZM

To be Officers of the said Order:

Ms Toni-Maria ALLWOOD, of Wellington.  For services to women.
Peter Warwick AVERI, of Paraparaumu.  For services to music.
Ian Hugh BOYD, of Levin.  For services to athletics.
Dr Margaret Elaine DI MENNA, of Hamilton.  For services to microbiology. 
Elizabeth Jane EVANS, of Nelson.  For services to painting.
Kerry John EVERSON, QFSM, of Torquay, Victoria, Australia.  Lately Chief Fire Service Officer, New Zealand Fire Service. 
Ms Jacqueline Mary FAHEY, of Auckland.  For services to art.
Sean Brian Thomas FITZPATRICK, of Auckland.  For services to rugby.
Ross GOODIN, of Te Kauwhata.  For services to viticulture.
Mrs Elaine Clark HERBERT, of Tapanui, West Otago.  For services to floral art.
Mrs Bronwen Scott HOLDSWORTH, of Te Karaka, Gisborne.  For services to business, art and the community.
John Virtue ILOTT, of Wellington.  For services to the community.
Duane Paul KALE, of Havelock North.  For services to swimming.
Danyon Joseph LOADER, of Dunedin.  For services to swimming.
Neville Epplett LOBB, of Mount Maunganui.  For services to the tourism and travel industries.
Mrs Mary Elizabeth McGIVEN, of Christchurch.  For services to the National Council of Women.
Stuart Ross McROBIE, of Hamilton.  For services to the community.
Michael Stewart MORRIS, of Wellington.  For services to business and the community.
Professor George Bouet PETERSEN, of Dunedin.  For services to the community.
Eric Matahaere ROPIHA, of Woodville.  For services to racing and equestrian sport.
Peter Webster WILSON, of Auckland.  For services to tennis.

The New Zealand Defence Force
Wing Commander John Christopher MATHEWSON (C86367), Royal New Zealand Air Force.

MNZM

To be Members of the said Order:

Struan Robert ANDERSON, of Winton.  For services to the community. 
Mrs Marjorie Roseanne BLYTHEN, of Warkworth.  For services to the community.
Graham Thomas BONE, of Greymouth.  For services to sport and the community. 
Zinzan Valentine BROOKE, of Auckland.  For services to rugby. 
Kevin James CAMPBELL, of Wellington.  For services to aircraft safety. 
Mrs Joyce Alberta CARMICHAEL, of Riverton, Southland.  For services to the community. 
Garth McMillan CASSIDY, of Waipukurau.  For services to transport communication.
Robert COOPER, of Auckland.  For services to the port industry. 
Anthony Robin Thomas CORCORAN, of Christchurch.  For services to the community. 
Ashley James McLean CRAMPTON, JP, of Whangaparoa.  For services to welfare work.
Victor Bruce CUNNINGHAM, of Mount Maunganui.  For services to local government and the community. 
Ms Lois Dorothy DAISH, of Wellington.  For services to the food industry. 
Dr William John DART, of Auckland.  For services to art and music. 
Emeritus Professor Paul Woodford DAY, of Hamilton.  For services to the community. 
Robert Knox DE CASTRO, of Blenheim.  For services to horticulture. 
Lawrence Samuel DENNIS, JP, of Wellington.  For services to tourism and the hospitality industry. 
John Burnett DODDS, of Wellington.  For services to music. 
Mrs Rae Margaret FRAMPTON, of Auckland.  For services to the community. 
Gary FREEMAN, of Sydney, Australia.  For services to rugby league. 
John Joseph Lawrence GOING, of Whangarei.  For services to tourism.
Michael Niko JONES, of Auckland.  For services to rugby. 
Mrs June Seeta McBRIDE, of Tauranga.  For services to education and the community.
Mrs Bernadine Mary MEECH, of Pahiatua.  For services to the community.
Francis William Bruce MILLER, of Christchurch.  For services to the pork industry. 
Dr Peter William MOLLER, of Christchurch.  For services to medicine.
Mrs Dorothy Lillian NICHOLLS, of Eltham.  For services to the community. 
Brendan McPadden O’CONNOR, of Wellington.  For services to public speaking. 
Mrs Beryl Emma Jean PAINE, of Nelson.  For services to the community.
Tangiia Nooroa PANIORA, of Tauranga.  For services to the community. 
Rewiti Pomare Kingi PARAONE, of Auckland.  For services to Maori and the community.
Mrs Apryll Hiria PARATA-BLANE, of Ruatoria.  For services to education.
Mrs Valarie Winnifred PENTY, of Timaru.  For services to the community.
Alan David RALPH, of Auckland.  For services to the disabled.
Kenneth Robert RUTHERFORD, of Alexandra.  For services to cricket. 
Kevin RYAN, of Auckland.  For services to the community.
Mrs Noma Jeanne SHEPHERD, of Kawakawa.  For services to the community.
Bruce Cameron SMITH, of Ohaupo.  For services to farming.
John Ru Hoani TAHURI, of Rotorua.  For services to the community.

The New Zealand Defence Force
Lieutenant Commander Frank RANDS (X18812), Royal New Zealand Navy.
Major David John Houghton RHODES, ED (Q744593), Royal Regiment of New Zealand Artillery, Territorial Force. 
Squadron Leader Peter Dennis WOODING (E91866), Royal New Zealand Air Force.
Warrant Officer Paul Andrew RENNIE (F20958), Royal New Zealand Navy.
Warrant Officer Kevin John FARLEY (F81126), Royal New Zealand Air Force.

Dated at Wellington this 31st day of December 1996.
MARIE SHROFF, Secretary and Registrar, The New Zealand Order of Merit.

The New Zealand Order of Merit

The Queen has been graciously pleased, on the occasion of the celebration of the New Year, to give orders for the following Additional appointments to The New Zealand Order of Merit for military operations with the United Nations Protection Force in former Yugoslavia:

The New Zealand Defence Force

ONZM

To be Additional Officers of the said Order:

Lieutenant Colonel Andrew John MARTIN (N745373), Royal New Zealand Infantry Regiment.
Lance Bombardier Leighton Timothy THOMPSON (Y771925), Royal Regiment of New Zealand Artillery.

MNZM

To be an Additional Member of the said Order:

Chief Petty Officer Radio Supervisor Alan Clifford BELCHER (R20853), Royal New Zealand Navy.

Dated at Wellington this 31st day of December 1996.
MARIE SHROFF, Secretary and Registrar, The New Zealand Order of Merit. 


His Excellency The Governor-General has announced that The Queen has been graciously pleased, on the occasion of the celebration of the New Year, to make the following promotion in the Royal Victorian Order:

The Royal Victorian Order

LVO

To be a Lieutenant:

Bernard Joseph FRAHM, MVO, of Wellington. 

Dated at Wellington this 31st day of December 1996. 
HUGO JUDD, Official Secretary, Government House.