Skip to Content

New Year Honours List 1996

Note: Text as published in the New Zealand Gazette (Special), Wellington: Friday, 19 January 1996 – Issue No. 4 (pp.121 - 124)

Her Excellency The Governor-General has announced that The Queen has been graciously pleased, on the occasion of the celebration of the New Year, to confer the following honours:

CIVIL LIST

KNIGHT BACHELOR

Dr (William) Ian AXFORD, of Napier.  For services to science.

THE MOST DISTINGUISHED ORDER OF SAINT MICHAEL AND SAINT GEORGE

GCMG

To be an Ordinary Member of the First Class, or Knight Grand Cross, of the said Most Distinguished Order:

The Right Honourable (Justice) Michael HARDIE BOYS, of Wellington.  Governor-General Designate of New Zealand.

CMG

To be an Ordinary Member of the Third Class, or Companion, of the said Most Distinguished Order:

Patrick George MORRISON, of Darfield, Canterbury.  For services to the wool industry.

THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (Civil Division)

DBE

To be an Ordinary Dame Commander of the Civil Division of the said Most Excellent Order:

Dr Gillian Constance WEIR (Mrs Lawrence Phelps), CBE, of Berkshire, United Kingdom.  For services to music.

CBE

To be Ordinary Commanders of the Civil Division of the said Most Excellent Order:

Miss (Jacqueline) Nancy Mary ADAMS, QSO, of Wellington.  For services to botany.

Emeritus Professor Bruce Grandison BIGGS, OBE, of Auckland.  For services to education and the Maori people.

Major Eunice Mary EICHLER, of Auckland.  For services to welfare work.

John Herbert HESLOP, of Dunedin.  For services to medicine, sport and the community.

Emeritus Professor Margaret Wyn LOUTIT, of Dunedin.  For services to science.

Grant Stewart Ellis MILNE, of Auckland.  For services to the transport industry.

(Ms) Rose Rangimarie Turuki Lambert PERE, of Waikaremoana.  For services to Maori education.

The Honourable Koro Tainui WETERE, MP, of Wellington.  For services to the Maori people.

Mona Guilford, Mrs WIKAIRA, QSO, JP, of Te Awamutu.  For services to the community.

OBE

To be Ordinary Officers of the Civil Division of the said Most Excellent Order:

Betina Mrs ADAMS, of Walton, Waikato.  For services to bowls.

(Ms) Fleur ADCOCK, of Wellington.  For services to literature.

Anthony John ANSELMI, of Te Kuiti.  For service to manufacturing.

Barry Edward BRILL, JP, of Auckland.  For services to manufacturing.

Richard John FRASER, of Auckland.  For service to engineering and the community.

Dr Ruth Elizabeth HARLEY, of Wellington.  For services to broadcasting.

Ieuan John HONNOR, of New Plymouth.  For services to the community.

Miss Jean Alice HORSLEY, of Auckland.  For services to art.

Dr Thomas Harry MARSHALL, of Auckland.  For services to medicine and the community.

Guilford MONTGOMERIE-DAVIDSON, JP, of Wellington.  For services to business management and the community.

(Ms) Marcia Grace RUSSELL, of Auckland.  For services to journalism.

Dr William Stanley SIMPSON, of Christchurch.  For services to the wool industry.

Richard Norman SOMERFIELD, of Tauranga.  For services to the handicapped and the berryfruit industry.

(Ms) Suzanne Helen SUCKLING, of Christchurch.  For services to business management.

Connell Percy THODE, of Auckland.  For services to yachting.

Dawn Marie, Mrs WYLIE, of Greytown.  For services to business development.

MBE

To be Ordinary Members of the Civil Division of the said Most Excellent Order:

William George AULD, JP, of Mosgiel.  For services to rugby and the community.

David BAY, JP, of Te Aroha.  For services to the dairy industry and the community.

Helen, Mrs BREW, of Wellington.  For services to the community.

Barbara Douglas, Mrs COX, of Auckland.  For services to soccer.

Kenneth Ewen Stanley FENWICK, ED, of Hamilton.  For services to aviation.

Graham Scott FULLER, JP, of Blenheim.  For services to the community.

George Alexander HARFORD, of Tauranga.  For services to agriculture and tourism.

Stanley Frank HILL, of Christchurch.  For services to rugby.

William James KELSO, of Wellington.  For services to the community.

Thomas George Alan KIELY, of Auckland.  For services to tennis and the community.

Malcolm Edward LAW, JP, of Whakatane.  For services to farming and the community.

Dr Gam Poy LEE, JP, of Auckland.  For services to medicine and the community.

Jeanette Maud, Mrs McINTYRE, of Gore.  For services to the community.

(Ms) Bronwyn Anne MONOPOLI, of Nelson.  For services to business management.

Mary Margaret, Mrs MOURANT, of Auckland.  For services to the community.

John Rodney NIMON, of Havelock North.  For services to business management and the community.

Captain Leslie Malcolm PAGE, of Christchurch.  For services to aviation.

Lynette Therese, Mrs PIVAC, of Auckland.  For services to the deaf.

June Elaine, Mrs READ, of Wellington.  For services to mental health.

Ronald Jack SCARLETT, of Christchurch.  For services to science.

Tuerei O Arera, Mrs TARAMAI, JP, of Lower Hutt.  For services to the community.

(Ms) Bridget Rosamund WILLIAMS, of Wellington.  For services to book publishing.

Helen Elizabeth, Mrs WINTER, of Blenheim.  For services to the girl guides.


THE QUEEN’S SERVICE ORDER

QSO

To be Companions of the said Order for Community Service:

Wilfred Henry COLLEY, of Christchurch.

Arthur Richard Paton EUSTACE, of Otaki.

Alexia Helen, Mrs PICKERING, JP, of Hamilton.

Alan McKenzie SMITH, JP, of Invercargill.

Miss Elizabeth Mary TAIT, of Napier.

The Reverend Arthur John TEMPLETON, of Dunedin.

QSO

To be Companions of the said Order for Public Services:

Maxine, Mrs ARNOLD, of Porirua.

Miss Irene Ann CRAWFORD, JP, of Ngongotaha.

Carole Joyce, Mrs EVANS, JP, of Christchurch.

Margaret Alice, Mrs FITZGERALD, of Lower Hutt.

Dr John Peter LARKINDALE, of Wellington.

Dr Edward Colin Selby LITTLE, MBE, of Auckland.

Winifred, Mrs POTTER, JP, of Pukekohe.

The Honourable Frances Helen (Fran) WILDE, of Wellington.


THE QUEEN’S SERVICE MEDAL FOR COMMUNITY SERVICE

QSM

Joan, Mrs BULLOCK-MORRELL, of Wanganui.

Phyllis Kathleen, Mrs CHAPMAN, of Pleasant Point, South Canterbury.

Myra Ella, Mrs CHASE, of Oamaru.

Yeraleena Mary, Mrs CHICK, of Dargaville.

Miss Marjorie Joan CODLIN, of Auckland.

Emma Alice Birdie, Mrs COWSILL, of Pukekohe.

Trevor Darcy DOWN, JP, of Auckland.

Miss Patricia Kathleen DUNCAN, of Rakaia.

Vera, Mrs FENTON, of Auckland.

Miss Johanna Mary Frances GALVIN (Sister Loyola Galvin), of Wellington.

Aubrey George HARRIS, JP, of Te Kuiti.

Miss Mary Ellen HORAN, (Sister Mary Carmel), of Hamilton East.

Ngaire, Mrs LEE, of Rotorua.

(Ms) Susan Moya LYTOLLIS, of Auckland.

Nicholas Graham METZGER, of Bluff.

James Patrick MORIARTY, of Wellington.

Elizabeth, Mrs MORRISON of Auckland.

Shirley Margaret Mary, Mrs MURPHY, of New Plymouth.

Miss Amiria NGAIRO (Miss Amiria Jaro), of Greytown.

Phyllis Emily, Mrs NUTTALL, of Auckland.

Raymond John PEEK, of Mataura.

Ormond POPPLETON, JP, of Palmerston North.

Grant Wayne QUINN, of Lower Hutt.

Atawua ROBATI, of Auckland.

Leslie Percy ROBERT, of Palmerston North.

John Alexander ROBINSON, of Auckland.

Susan Jane, Mrs RUFFELL, of Blenheim.

Angela Joan, Mrs SCOTT, of Tauranga.

Nola Mary, Mrs SIMPSON, of Palmerston North.

Norman Leslie SKILTON, of Auckland.

Jo-Anne, Mrs SOPOAGA, of Pukerua Bay.

Denni Dionysios SOULIS, of Wellington.

Violet Orleen, Mrs STEPHENS, of Upper Hutt.

Beryl Eileen, Mrs STEWART, JP, of Whangarei.

Mary (Mollie) Eliza Courtenay, Mrs TOWNSHEND, of Darfield, Canterbury.

Frank VILICH, of Auckland.

Tepara Mabel, Mrs WAITITI, of Kawakawa, Bay of Islands.

THE QUEEN’S SERVICE MEDAL FOR PUBLIC SERVICES

QSM

Ernest Kenyon ALEXANDER, of Pukekohe.

Beverley Ratene, Mrs ANARU, of Rotorua.

Wilfred CANNING, JP, of Oneroa, Waiheke Island.

Rosemary Ruth, Mrs CARR, of Christchurch.

William Alan CLEGHORN, JP, of Rotorua.

Pansy Nell, Mrs COGGER, of Kaiata, Greymouth.

Florence Joya Wynne, Mrs COSTLEY, of Wanganui East.

Elsie Elizabeth, Mrs DAVISON, of Eastbourne.

Grace Emilee, Mrs EVANS, of Napier.

Alexander Topham FLETCHER, of Levin.

Gerald Carolan GRACE, JP, of Stratford.

Jack Lawson INGLIS, of Motueka.

Laurie Desmond KING, of Christchurch.

June, Mrs LEVET, of Wellsford.

Leonard Stanly LULICH, JP, of Dargaville.

Gerald Allister John McDONALD, of Masterton.

John Howard McGHIE, of Mosgiel.

Robert Ewan MILN, MM, of Te Kuiti.

Neville John Carl MOLLER, of Auckland.

Eric James MURTAGH, of Auckland.

Ivan Raymond OAKLEY, of Ashburton.

Jack William PARAHA, of Rotorua.

Bernard Francis ROSS, of Auckland.

Edward Robert STEWART, of Woodville.

Miss Elizabeth Valante STEWART, JP, of Nelson.

John Frederick THOMSON, of Wellington.

Francis Arthur John TIMBLICK, of Geraldine.


THE QUEEN’S FIRE SERVICE MEDAL FOR DISTINGUISHED SERVICE

QFSM

Trevor James BEAN, Chief Fire Commander, Auckland Fire Brigade, New Zealand Fire Service.

Alan Stuart COCKBURN, Chief Fire Officer, New Brighton Volunteer Fire Brigade, New Zealand Fire Service.

Arthur Donald DROWER, Station Officer, Tokoroa Volunteer Fire Brigade, New Zealand Fire Service.

POLICE LIST

THE QUEEN’S SERVICE MEDAL FOR PUBLIC SERVICES

QSM

Alan John MONK, Sergeant, New Zealand Police.

William James NOSTER, Senior Chief Traffic Sergeant, New Zealand Police.

THE QUEEN’S POLICE MEDAL FOR DISTINGUISHED SERVICE

QPM

Anthony John MANNING, Detective Inspector, New Zealand Police.

MILITARY LIST

THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH (Military Division)

CB

To be an Ordinary member of the Military Division of the Third Class, or Companion, of the said Most Honourable Order:

Royal New Zealand Navy

Rear Admiral John Edwin Nugent WELCH (B16584), Royal New Zealand Navy, Chief of Naval Staff.

THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (Military Division)

Royal New Zealand Navy

MBE

To be Ordinary members of the Military Division of the said Most Excellent Order:

Lieutenant Commander Edward David James ISAAC (P16941), Royal New Zealand Navy.

Warrant Officer Terrence Lund WHIMP (R21750), Royal New Zealand Navy.

New Zealand Army

MBE

To be Ordinary Members of the Military Division of the said Most Excellent Order:

Major Jonathan Peter BROADLEY (L51875), Royal New Zealand Corps of Transport.

Major Arthur David GAWN (E769101), Royal New Zealand Infantry Regiment.

Royal New Zealand Air Force

CBE

To be an Ordinary Commander of the Military Division of the said Most Excellent Order:

Air Commodore Graeme James Wharton GOLDSMITH, AFC (S80861), Royal New Zealand Air Force.

OBE

To be an Ordinary Officer of the Military Division of the said Most Excellent Order:

Group Captain Donald Miller HAMILTON (K80785), RoyalNew ZealandAir Force.

MBE

To be an Ordinary Member of the Military Division of the said Most Excellent Order:

Warrant Officer Robert Joseph COX (L82695), Royal New Zealand Air Force.


THE BRITISH EMPIRE MEDAL (Military Division)

BEM

New Zealand Army

Sergeant Abraham Paul POURAU (Y52324), Royal New Zealand Corps of Transport.

Lance Corporal Awanui A Rangi MELBOURNE (C54489), Royal New Zealand Infantry Regiment.

Royal New Zealand Air Force

Flight Sergeant James Ross CONNOCHIE (L20871), Royal New Zealand Air Force.

THE AIR FORCE CROSS

AFC

Royal New Zealand Air Force

Wing Commander Gavin John HOWSE (N87251), Royal New Zealand Air Force.

COOK ISLANDS

THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (Civil Division)

OBE

To be an Ordinary Officer of the Civil Division of the said Most Excellent Order:

Iaveta Taunga o-te-tini SHORT.  For public services, lately as High Commissioner for the Cook Islands in New Zealand.

MBE

To be an Ordinary Member of the Civil Division of the said Most Excellent Order:

George COWAN.  For public services, lately as Secretary of Works.

 
Dated at Wellington this 30th day of December 1995.

HUGO JUDD, Official Secretary, Government House.