Skip to Content

The Queen's Birthday Honours List 2010

THE NEW ZEALAND ORDER OF MERIT

The Queen has been pleased on the occasion of the celebration of Her Majesty's Birthday,

to make the following appointments to The New Zealand Order of Merit.

  

DNZM

 

 To be a Dame Companion of the said Order:


Mrs Temuranga BATLEY-JACKSON, QSM, JP, of Manukau. For services to Mâori.


  

KNZM

To be a Knight Companion of the said Order:


Mr Frederick Richard ALLEN, OBE, of Whangaparaoa.
For services to rugby.


Mr Graeme Bruce DOUGLAS, MNZM, of Auckland.
For services to philanthropy and athletics.


Mr Peter Charles LEITCH, QSM, of Manukau.
For services to business and philanthropy.


Mr David Raymond LEVENE, OBE, of North Shore City.
For services to business and the community.


Mr Richard Leslie TAYLOR, ONZM, of Wellington.
For services to film.

 

Additional

KNZM

To be an Additional Knight Companion of the said Order:

The Honourable John Hugh WILLIAMS, of Waitakere.
For services as a Judge.

 

CNZM

To be a Companion of the said Order:


Ms Jan CAMERON, of Hobart, Tasmania, Australia. 
For services to business and philanthropy.


Mr Thomas Francis DOOCEY, of Christchurch.
For services to rugby.


Ms Jeanette Mary FITZSIMONS, of Thames.
For public services.


Mr Michael FRIEDLANDER, of Auckland.
For services to the community.


Mr Henry Michael HORTON, of Auckland.
For services to philanthropy.


Mr Samuel Percival Maitland HUNT, QSM, of Northland.
For services to poetry.


Dr Hylton LeGRICE, OBE, of Auckland.
For services to ophthalmology, music and the community.


Mrs Alison Mae PATERSON, QSO, of Auckland.
For services to business.


Mr Kevin William George RIMMINGTON, JP, of New Plymouth.
For services to banking and the community.

 

ONZM

To be an Officer of the said Order:


Mr Alan Freeman ABEL, JP, of Tauranga.
For services to business and the community.


Mr Pita Shand ALEXANDER, of Christchurch.
For services to agriculture.


Dr Richard Collingwood FENWICK, of Christchurch.
For services to engineering.


Mr Nigel James GOULD, JP, of Wellington.
For services to business and the community.


Mrs June Airini GRANT, of Rotorua.
For services to Maori art and Maori.


Mr Alan William Joseph HAMPTON, of Ashburton.
For services to equestrian sport.


Mr Thomas George HENDERSON, of Pleasant Point.
For services to the community.


Mr Keith Harold LAWRENCE, of Wellington.
For services to rugby.


Mr Maurice Edward MAHONEY, of Christchurch.
For services to architecture.


Mr Colin William McCOLL, of Auckland.
For services to the theatre, film and television.


Mr David Alan MIDDLETON, of Wellington.
For services to the Earthquake Commission.

 

Dr Stuart Alan MIDDLETON, of Auckland.
For services to education.


Professor Nigel Somerset ROBERTS, of Wellington.
For services to education.


Dr Jonathan Edward SIMON, of North Shore City.
For services to medicine.


Mr Robert Jules TAPPER, of Queenstown.
For services to aviation and tourism.


Mr Anthony Charles TIMPSON, of Auckland.
For services to business and the community.


Mr Ian Curtis WEDDE, of Wellington.
For services to art and literature.


Dr Leona Fay WILSON, of Wellington.
For services to medicine, in particular anaesthesia.

 

MNZM

To be a Member of the said Order:


Dr Francis AGNEW, of North Shore City.
For services to the Pacific Islands community.


Mr Andris APSE of Okarito.
For services to photography.


Mr Kevin Henry ATKINSON, of Havelock North.
For services to business and the community.


Mr Kevin Percy BERKAHN, of Auckland.
For services to fashion and the community.


Mr Allan Neil BRODIE, of Nelson.
For services to volleyball.


Dr Arnold Max BRYANT, of Hamilton.
For services to the dairy industry.


Mr Cheung Choi CHAN, of Manukau.
For services to the Chinese community.


Mr Peter CHARLETON, JP, of New Plymouth.
For services to the community.


Mr John Rogers CHIBNALL, of Haruru.
For services to recreational fishing and marine research.


Mrs Vivien Anne CHISHOLM, of Christchurch.
For services to music.


Mr Geoffrey John CLATWORTHY, JP, of Auckland.
For services to the community.


Mr Mervyn Josiah CRAW, JP, of Palmerston North.
For services to the community.


Mr John Cameron CULLEN, of Auckland.
For services to medicine.


Mr Douglas Napier ECKHOFF, of Lower Hutt.
For services to film.


Mr Taiwhanake Roy ERU MOREHU, JP, of Rotorua.
For services to Maori.


Mr Donald Thomas FERGUSON, of Otorohanga.
For services to cattle-breeding and the dairy industry.


Ms Pamela Ellen FINDLAY, of Wellington.
For services to marching.


Mr John Martin FOSTER, JP, of North Shore City.
For services to yachting.


Mr David Patrick GALLAHER, of Palmerston North.
For services to music.


Mr John Keith HARGRAVES, of Timaru.
For services to organ restoration.


Professor Terry Robin HEALY, of Hamilton.
For services to science.


Mrs June Te Raumangi JACKSON, of Wellington.
For services to the community.


Mr Samuel Poutu JACKSON, of Wellington.
For services to the community.


Mr Vivek KINRA, of Wellington.
For services to traditional Indian dance.


Mr Maarten Jozef KLEINTJES, of Wellington.
For services to the New Zealand Police.


Mrs Leonie Elisabeth LAWSON, of Auckland.
For services to music.


Mr Frank Richard LE FORT, of Wellington.
For services to music.


Mr Patrick Eamonn LEONARD, JP, of Manukau.
For services to sport, in particular boxing.


Mr Robert Arthur LEVELOFF, JP, of North Shore City.
For services to softball.


Mr Memea Eleitino Busby MA'AELOPA, JP, of Christchurch.
For services to the Pacific Islands community.


Mr John Edmond McCLEAN, JP, of Queenstown.
For services to business.


Mr Alan Laurie MILNE, of Paraparaumu.
For services to the community.


Mr John Marsden NANKERVIS, of Wellington.
For services to mountaineering.


Mr Ngawaka Haswell Grant PIRIHI, JP, of Whangarei.
For services to Maaori and the community.


Mrs Pamela Joan RICHARDSON, JP, of Akaroa.
For services to conservation and the community.


Mr Michael Edward RIELLY, of Auckland.
For services to baseball.


Mr Derek Leonard ROUND, of Masterton.
For services to journalism.


Mr Edward John SELKIRK, of Auckland.
For services to photography.


Mr Anthony Hume WHITAKER, of Motueka.
For services to herpetology.


Mr Henry Anthony (Tony) WILLIAMS, of Christchurch.
For services to entertainment.


Mr Arnold Murray WILSON, QSM, of North Shore City.
For services to Maaori and the arts.


Miss Elizabeth Lyall WILSON, of Dunedin.
For services to education.


Dr Phillip Charles Morris YOCK, of Auckland.
For services to astronomy.

 

New Zealand Defence Force

 

MNZM

To be a Member of the said Order:

Squadron Leader James Robert JENNINGS, Royal New Zealand Air Force,of Palmerston North.

 

New Zealand Defence Force

MNZM

To be an Additional Member of the said Order:

Lieutenant Colonel Nicholas John GILLARD, Royal Regiment of New Zealand Artillery, of Esher, United Kingdom.

 

Honorary Appointment

MNZM

To be an Honorary Member of the said Order:


Monsieur Yves CARCELLE, of Paris, France.
For services to yachting.

 

The Queen's Service Order

 

The Queen has been pleased on the occasion of the celebration of Her Majesty's Birthday, to make the following appointments to The Queen's Service Order:

 

QSO

To be a Companion of the said Order:


Dr Helen Joan ANDERSON, of Wellington.
For services to the Ministry of Research, Science and Technology.


Ms Sandra Lorraine CONEY, of Auckland.
For services to women's health.


Mr Paul Albert DALLIMORE, of Christchurch.
For services to the arts.


Mr Peter Charles Lewis GIBSON, of Paraparaumu.
For services to the community.


Mrs Kura Wahirangi KAA, of Tititiki.
For services to the restoration of historic places.


Dr John Richard Delahunt MATTHEWS, of Auckland.
For services to medicine and the community.


Professor John Cornelius MOORFIELD, of Hamilton.
For services to Maori language education.


Mr Darcy John NICHOLAS, of Lower Hutt.
For services to museums.


Dr Teuila Mary PERCIVAL, of Auckland.
For services to the Pacific Islands community.


Associate Professor Susan Margaret ST JOHN, of Auckland.
For services to social policy.


Mr Edward William UNWIN, of Nelson.
For services to the judiciary.


 

The Queen's Service Medal

The Queen has been pleased on the occasion of the celebration of Her Majesty's Birthday, to make the following awards of The Queen's Service Medal:

 

QSM

Mr William Russell ANSTISS, of Ashburton.
For services to the community.


Mrs Marion June BARNES, of Te Aroha.
For services to the community.


Wing Commander John Stephenson BATES, AFC, JP, of Taupo.
For services to search and rescue.


Mr Ian Alexander BEKER, of Invercargill.
For services to the community.


Senior Sergeant Brian Kingsley BENN, of Dunedin.
For services to the New Zealand Police.


Inspector Bruce William  BIRD, of Manukau.
For services to the New Zealand Police.


Ms Rosalie Helen BLAKE, JP, of Levin.
For services to the library profession.


Mr John Carruthers BLUNDELL, of Papakura.
For services to the community.


Mrs Margaret Nita BOWLER, of Feilding.
For services to the community.


Mrs Shona Marion BRAMLEY, of Hamilton.
For services to asthma and respiratory care.


Mrs Diane Elizabeth BRODIE, of Christchurch.
For services to the theatre.


Mrs Cora Ellen BROOKING, of Waiuku.
For services to the community.


Mrs Margaret Eleanor BURKE, of Auckland.
For services to veterans' affairs.


Mr Andrew Fraser CAMPBELL, of North Shore City.
For services to education and the community.


Mr Simon John CHAFFEY, JP, of Picton.
For services to the community.


Mr Ratilal CHAMPANERI, JP, of Wellington.
For services to the Indian community.


Mr Joseph CHURCHWARD, of Wellington.
For services to typography.


Mrs Margery Gwen CLUCAS, of Ashburton.
For services to the community.


Mrs Elizabeth DALRYMPLE, of Walton.
For services to the community.


Mrs Christine Elizabeth DE JONG, of Auckland.
For services to music.


Mr Mark Antony DE JONG, of Auckland.
For services to music.


Mrs Deborah Rose DILLON, of Stewart Island.
For services to nursing and the community.


Ms Te Paea Sophie DODD, of Mahia.
For services to Maori


Mrs Lorraine Ivy EDWARDS, JP, of Taumarunui.
For services to the community.


Sister Valmae Marie FLANNIGAN, of Wellington.
For services to education.


Mr Arthur William FLETCHER, of Paeroa.
For services to returned services personnel and the community.


Chief Fire Officer Mervyn James Forbes GEORGE, of Whitianga.
For services to the New Zealand Fire Service.


Mrs Leigh Rhonda GIBSON, of Gisborne.
For services to the YMCA.


Mr Michael William GOURLEY, of Wellington.
For services to people with disabilities.


Mrs Karla Jean HAMMOND, of Whakatane.
For services to people with disabilities.


Mr Denis Willmott HANSEN, of Waitakere.
For services to Maaori and the community.


Mr Haami Tekuru Timu HILTON, of Napier.
For services to Maori.


Ms Shona Yvonne HOBSON, of Kaitaia.
For services to the New Zealand Police and the community.


Mr Russell Daniel HODGES, of Winton.
For services to the community.


Mr Leslie Glanville HOWARD, of Timaru.
For services to the community.


Mrs Foufou Susana HUKUI, of Manukau.
For services to the Pacific Islands community.


Mr John Peter JENSEN, of Te Puke.
For services to agriculture.


Mr John Lisle KENDRICK, of Waipu.
For services to wildlife.


Ms Michelle Dianne KIDD, of Auckland.
For services to the community.


Mrs Maria Parore LARSEN, of Dargaville.
For services to Maori and the community.


Mrs Fleur Gillian LATHAM, of Christchurch.
For services to education and the community.


Mr John Montgomery LATHAM, of Christchurch.
For services to education and the community.


Mrs Betty Suet Mui LEUNG, JP, of New Plymouth.
For services to the Chinese community.


Mrs Siale Afuhia LILO, of Manukau.
For services to the Pacific Islands community.


Mrs Ping Ching MABBETT, of Wellington.
For services to the arts and the community.


Mr Barry John MANSELL, of Otaki.
For services to the community.


Mrs Beverley May McCONNELL, of Howick.
For services to horticulture.


Mrs Sandra McKERSEY, of Whangarei.
For services to education and the community.


Mr Stewart Clarence MILLER, of Rolleston.
For services to the community.


Mr Paul Chunilal PATEL, of Palmerston North.
For services to the Indian community.


Mr Robert Charles PENINGTON, JP, of Blenheim.
For services to the community.


Mr Martinius Geraldus PEPERS, of Stewart Island.
For services to nursing and the community.


Mr John Shepherd PERKINS, of Wellington.
For services to radio.


Mr Craig Steven PRIMROSE, of Auckland.
For services to art, in particular painting.

Mr Allan REID, of Christchurch.
For services to shearing.

Dr Gillian Anne REID, of Auckland.
For services to the community.


Mrs Beverley Anne REVELL, JP, of Waitakere.
For services to the community.


Mrs Margaret Ann ROBERTSON, of Wellington.
For services to amateur theatre and the community.


Mrs Frances Sheila ROBINSON, of Gisborne.
For services to historic places.


Mrs Gael Janet Collyns ROGER, JP, of Papamoa.
For services to the community.


Mr Michael Patrick RYAN, of Westport.
For services to the deepsea fishing industry.


Mrs Soloi Tufuga SANDERS, of Nelson.
For services to the Pacific Islands community.


Chief Fire Officer Wayne Malcolm  SARJEANT, of Paraparaumu.
For services to the New Zealand Fire Service.


Mr Richard Murch SCELLY, of Whangamata.
For services to surf life saving.


Sergeant James Leslie SOLE, of Ashburton.
For services to the New Zealand Police.


Senior Sergeant Donald James STUART, of Manukau.
For services to the New Zealand Police.


Ms Sharon Joy THORBURN, of Wellington.
For services to the community.


Mrs Margaret Beryl TOWNSHEND, JP, of Tauranga.
For services to the community.


Ms Diana Mary VALENTINE, of Wanganui.
For services to the community.


Chief Fire Officer Alvan Graeme WAKEFORD, of Havelock North.
For services to the New Zealand Fire Service.


Chief Fire Officer Lindsay WALKER, of Levin.
For services to the New Zealand Fire Service.


Mrs Charlene Puhiwahine WILLIAMS, of Waikanae.
For services to nursing.

 

The New Zealand Distinguished Service Decoration

The Queen has been pleased on the occasion of the celebration of Her Majesty's Birthday, to make the following awards of The New Zealand Distinguished Service Decoration:


 

New Zealand Defence Force

DSD

Group Captain Mary Elizabeth COX,  Royal New Zealand Air Force (Retired), of Wellington.


Commander Jason Stewart HAGGITT, Royal New Zealand Navy, of Auckland.


Lieutenant Blake William HERBERT, ED, JP, Royal New Zealand Infantry Regiment, Territorial Force, of North Shore City.


Lieutenant Michael William KOBERSTEIN, New Zealand Intelligence Corps, of Auckland.


Major Simon Montague MARRIOTT,  Royal New Zealand Armoured Corps, Territorial Force, of Paeroa.


Commander Andrew Gavin McMILLAN, Royal New Zealand Navy, of North Shore City.


Corporal Matthew William PEARCE, Royal New Zealand Infantry Regiment, of Christchurch.


Wing Commander Brendon PETT,  Royal New Zealand Air Force, of Waitakere.


Major Brendan Patrick WOOD, Royal New Zealand Army Medical Corps,  of Christchurch.