Skip to Content

The Queen's Birthday Honours List 2009

THE NEW ZEALAND ORDER OF MERIT

The Queen has been pleased on the occasion of the celebration of Her Majesty's Birthday,

to make the following appointments to The New Zealand Order of Merit.

D.N.Z.M.

To be Dame Companions of the said Order:

Mrs Jennifer Barbara GIBBS, C.N.Z.M, of Auckland. 
For services to the arts.

Mrs Iritana Te Rangi TAWHIWHIRANGI, C.N.Z.M., M.B.E., of Masterton. 
For services to Mâori education.

K.N.Z.M.

To be a Knight Companion of the said Order:

Mr John George WALKER, C.B.E., of Auckland. 
For services to sport and the community.

C.N.Z.M.

To be Companions of the said Order:

Mr Simon Peter Wallace MURDOCH, of Wellington. 
For public services, lately as Secretary of Foreign Affairs.

Ms Paula Rae REBSTOCK, of North Shore. 
For public services, lately as Chair of the Commerce Commission.

Mrs Saana (Hana) Waitai ROMANA MURRAY, Q.S.M., of Kaitaia. 
For services to the community.

Professor Alison STEWART, of Lincoln. 
For services to biology, in particular plant pathology.

Dr Jeffery Lewis TALLON, of Lower Hutt. 
For services to science.

Professor Peter Rowland THORNE, of Auckland. 
For services to auditory neuroscience.

Mr John Desmond TODD, of Wellington.
For services to business and the community.

O.N.Z.M.

To be Officers of the said Order:

Mr Ronald CHAN, of Manukau. 
For services to business.

Mr Patrick William COTTER, of Christchurch. 
For services to medicine.

Mr Murray James Boyd DEAKER, of North Shore. 
For services to broadcasting.

Mr Carl William DOY, of North Shore. 
For services to music.

Dr Annabel Kirsten FINUCANE, of Auckland. 
For services to medicine, in particular paediatric heart surgery.

Mr Gurshon FISHER, of Auckland. 
For services to philanthropy.

Associate Professor John HENLEY, of Auckland. 
For services to medicine.

Mrs Jacqueline Mary HUGHES, of Whakatane. 
For services to the community.

Mr Robin Austin JUDKINS, of Christchurch. 
For services to sports administration.

Mr Stephen Peter KEARNEY, of Balwyn North, Victoria, Australia. 
For services to rugby league.

Professor Stephen Irving LEVINE, of Wellington. 
For services to education and the Jewish community.

Mr Roger John MOSES, of Wellington. 
For services to education.

Mr Robert Duncan MURDOCH, of Wellington. 
For services to manufacturing and the community.

Dr Graham James SHARPE, of Wellington. 
For services to anaesthesia.

Mr Jefferie James TIPPEN, of Christchurch. 
For services to tourism.

Professor Michael Mathew WALKER, of Auckland. 
For services to science.

Mr Frank Ivan YUKICH, of Manukau. 
For services to the wine industry.

M.N.Z.M.

To be Members of the said Order:

Mr Errol Douglas BALDWIN, of Hamilton. 
For services to the community.

Ms Mary Tiki BALZER, of Hamilton. 
For services to Māori health.

Mrs Brigit Diana BLAIR, of Christchurch. 
For services to business.

Malcolm James BURGESS, Detective Superintendent, New Zealand Police, of Christchurch. 
For services to the New Zealand Police.

Ms Norma Ellen CAMPBELL, of Christchurch. 
For services to women's health, in particular midwifery.

Mrs Yvonne Joyce CAVE, of Wanganui. 
For services to photography and horticulture.

Mrs Belinda Jane CHARTERIS, of Christchurch. 
For services to netball.

Professor George Raymond CLARK, of Auckland. 
For services to biochemistry.

Professor Terence John CROOKS, of Dunedin. 
For services to education.

Mrs Madeline Mary EAST, of Manukau. 
For services to education.

Emeritus Professor David George ELMS, of Christchurch. 
For services to civil engineering.

Dr Francis Patrick Joseph FARRY, of Queenstown. 
For services to rural medicine.

Mr Lester Campbell FLOCKTON, J.P., of Dunedin. 
For services to education and pipe bands.

Ms Margaret Mary Anne FOSTER, of Christchurch. 
For services to sport, in particular netball.

Mr John William GILKS, of Wanaka. 
For services to business and the community.

Mr Frank Derrington GODBERT, of Kerikeri. 
For services to yachting.

Mr Ronald Noel HARRIES, of Wellington. 
For services to soccer.

Mr Peter John HARRIS, of Huntly. 
For services to local body affairs and rugby.

Mrs Margaret Anne Ruwaioterangi HIHA, of Napier. 
For services to sport.

Dr Cheung-Tak HUNG, of Dunedin. 
For services to philanthropy and the Chinese community.

Dr Richard John ISAACS, of Palmerston North. 
For services to oncology.

Mrs Lauraine Annette JACOBS, of Auckland. 
For services to the food industry.

Mr Ian Laurie KEATS, of Masterton. 
For services to shearing.

Mr John (Hone) Vivian KOUKA, of Paekakariki. 
For services to contemporary Māori theatre.

Mr Leslie Thomas LUNNY, of Wanganui. 
For services to touch rugby.

Mr Joseph Te Poroa MALCOLM, J.P., of Rotorua. 
For services to Māori.

Mr Ross Shepley MILLER, J.P., of Kaitaia. 
For services to the community.

Mr John Brian MOONEY, of Urenui. 
For services to the dairy industry.

Mr John Francis MacLean MORRISON, of Wellington. 
For services to cricket and the community.

Mr Roshan Lal NAUHRIA, of Auckland. 
For services to business and the community.

Mr Che NESS (Che Fu), of Auckland. 
For services to music.

Daniel Francis O'CONNELL, Senior Constable, New Zealand Police, of Wellington. 
For services to the New Zealand Police.

Mr Robin Moncrieff OLIVER, of Wellington. 
For services to the Department of Inland Revenue.

Mr Kevin John O'SULLIVAN, of Palmerston North. 
For services to the Anglican Church and the community.

Mr Haydn John RAWSTRON, of West Wickham, Kent, United Kingdom. 
For services to New Zealand interests in the United Kingdom.

Mrs Puahaere RUTENE, of Huntly. 
For services to Māori and netball.

Ms Paula Ann RYAN, of Auckland. 
For services to fashion.

Mrs Rosalie Mary SAMPSON, of Karaema. 
For services to conservation and the community.

Le'autuli'ilagi Taotua Malaetā Fa'asapisapi SAUVAO, J.P., of Porirua. 
For services to the Samoan community and the community.

Mr Graeme Barry SINCLAIR, of Auckland. 
For services to television.

Mr Farib SOS, J.P., of Wellington. 
For services to international relations.

Mr Allan Murdoch SPENCE, J.P., of Auckland. 
For services to law and the community.

Mr David Thomas STEELE, J.P., of Waimauku. 
For services to local body affairs and the community.

Mr Ian Hardy SYMONDS, J.P., of Waikanae. 
For services to the community.

Mrs Ngarau TARAWA, J.P., of Taumarunui. 
For services to Māori and community education.

Mr Te Whetu Werohia TIPIWAI, of Napier. 
For services to Māori and rugby.

Mr Robert Te Ngau-ngau TUKIRI, J.P., of Huntly. 
For services to the community.

Ms Philippa Jane USSHER, of Auckland. 
For services to photography.

Mrs Irene VAN DYK, of Upper Hutt. 
For services to netball.

Mr Norman Lawrence WITHERS, of Christchurch. 
For services to sport and the community.

Mrs Jill Mabel WORRALL, of North Shore. 
For services to social work.

Mr Robin WRAY, J.P., of Auckland. 
For services to the community.

Dated at Wellington, this 1ST day of June 2009.
REBECCA KITTERIDGE, Secretary and Registrar, The New Zealand Order of Merit.

THE NEW ZEALAND ORDER OF MERIT

The Queen has been pleased on the occasion of the celebration of Her Majesty's Birthday,

to make the following Additional appointments to The New Zealand Order of Merit.

ADDITIONAL

NEW ZEALAND DEFENCE FORCE

O.N.Z.M.

To be an Additional Officer of the said Order:

Colonel Graeme Roger WILLIAMS (Q410449) (Retired), Colonel's List, New Zealand Army.

M.N.Z.M.

To be an Additional Member of the said Order:

Commander Blair Albert GERRITSEN (J25630), Royal New Zealand Navy, of North Shore. 

Dated at Wellington, this 1ST day of June 2009.
REBECCA KITTERIDGE, Secretary and Registrar, The New Zealand Order of Merit.

THE QUEEN'S SERVICE ORDER

The Queen has been pleased on the occasion of the celebration of Her Majesty's Birthday,

to make the following appointments to The Queen's Service Order.

Q.S.O.

To be Companions of the said Order:

Mr Bruce Alexander AITKEN, of Dunedin. 
For services to education and music.

Ms Valerie Jeanette BURNS, of Lower Hutt. 
For services to early childhood education.

Mr William John CLARKE, J.P., of Gisborne. 
For services to local body affairs and the community.

Mrs Te Uira GRAHAM KEREHOMA, of Levin. 
For services to Māori and the community.

Mr Ian Montgomery GRANT, of Auckland. 
For services to youth and parenting.

Mr Peter James HARRISON, of Auckland. 
For services to education.

Emeritus Professor Leslie Charles HOLBOROW, of Paekakariki. 
For services to education and the community.

Mr Hamilton Manaia Pihopa KINGI, M.N.Z.M., of Rotorua. 
For services to the community.

Mrs Inez Haereata KINGI, M.N.Z.M., of Rotorua. 
For services to the community.

Ms Jane KOMINIK, of Wellington. 
For services to the Ministry for Culture and Heritage.

Mrs Diana Elizabeth ROBINSON, of Christchurch. 
For services to the Child Cancer Foundation.

Mrs Kaa Kataraina Kathleen WILLIAMS, of Auckland. 
For services to Māori.

THE QUEEN'S SERVICE MEDAL

The Queen has been pleased on the occasion of the celebration of Her Majesty's Birthday,

to make the following awards of The Queen's Service Medal.

Q.S.M.

Mr Charles Michael AAMODT, of Upper Hutt. 
For services to the community.

Mr Stanley John ASKEW, of Omapere. 
For services to the community.

Ross Alan BARNABY, Senior Sergeant, New Zealand Police, of North Shore. 
For services to the New Zealand Police.

Mr Derek Quentin BATTERSBY, J.P., of Waitakere. 
For services to local body affairs.

Mr Clive BIBBY, of Tolaga Bay. 
For services to the community.

Mr William Alan BONIFACE, of Warkworth. 
For services to the community.

Ms Robyn BOSWELL, of Whangarei. 
For services to education.

Mr Michael Edward BROOKE, of New Plymouth. 
For services to sport and the community.

Mr Mervyn Burdge BROWN, of Masterton. 
For services to the community.

Mr Murray CAREY, of Whitianga. 
For services to brass bands and soccer.

Mrs Shirley May Gwynneth CASPARI, of Hamilton. 
For services to the community.

Mr Ian Brackenbury CHANNELL (The Wizard of New Zealand), of Christchurch. 
For services to the community.

Mr John Hugh CLAYTON, J.P., of Ikamatua. 
For services to local body affairs and the community.

Mr Keith Richard CRATE, of Taupō. 
For services to cycling.

Mrs Elisabeth May CUNNINGHAM, of Dunedin. 
For services to the community.

Mr Graeme Edwin DABB, J.P., of Auckland. 
For services to the Filipino community.

Mr Nguyen Phu DANG, J.P., of Manukau. 
For services to the Vietnamese community.

Mrs Valerie Myrtle DELL, of Napier. 
For services to women and the community.

Ms Kindra Velvet DOUGLAS, of Nelson. 
For services to the community.

Mr John Dallin DUNLOP, of Napier. 
For services to astronomy and the community.

Dr Lorna Christine Te Aroha DYALL, of Auckland. 
For services to Māori health.

Mr James Leslie EYERS, of Wanganui. 
For services to music and the community.

Mrs Pamela Jean FAUVEL, of Auckland. 
For services to youth.

Mr Lewis Wilson FINDLAY, of Palmerston North. 
For services to the community.

Mr Angus FINLAYSON, J.P., of Lower Hutt. 
For services to local body affairs and the community.

Mr Brian Gordon FLINTOFF, of Nelson. 
For services to taonga puoro.

Mr Ian Lex FORREST, of Auckland. 
For services to the community.

Sister Frances Josephine GIBBS, of Wellington. 
For services to the community.

Mr Stephen Godfrey GUARD, of Nelson. 
For services to the maritime industry.

Mr Laly Paroane HADDON, of Wellsford. 
For services to conservation.

Mrs Olive De Courtenay HALE-INGRAM, of Gisborne. 
For services to the history of New Zealand ceramics.

Mrs Judy Claris HANBURY, of Waitakere. 
For services to conservation.

Mr Trevor James HOSKING, of Taupō. 
For services to the conservation of historic places.

Mr Thomas William HUTCHINSON, Chief Fire Officer, Kaikohe Volunteer Fire Brigade, New Zealand Fire Service, of Kaikohe. 
For services to the New Zealand Fire Service.

Mr Desmond Victor JACK, of Hamilton. 
For services to the community.

Mr Ian Dixon (Jim) JAMES, of Hamilton. 
For services to orchid growing.

Mrs Roslyn Ann JERRAM, of Opotiki. 
For services to the community.

Mr Leslie Clifford JOHNSTON, J.P., of Tautapere. 
For services to the community.

Mrs Christine Jennifer KING, J.P., of Manurewa. 
For services to the community.

Ms Au'Birthly KINGI, of Manukau. 
For services to the Pacific Islands community.

Mr Ernest Bongard KIRK, of Manukau. 
For services to local body affairs and the community.

Mrs Naomi Diane KIRK, of Manukau. 
For services to the community.

Mr John Alan LANCASHIRE, of Paraparaumu. 
For services to conservation.

Mr David Hartley LIND, of Tauranga. 
For services to conservation and the community.

Mr Carl Ernest LUTZ, of Otaki. 
For services to the community.

Mrs Sally Geraldine MACAULEY, J.P., of Kaikohe. 
For services to local body affairs and the community.

Mr Russell Frank  MACKERETH, Chief Fire Officer, Silverdale Volunteer Fire Brigade, New Zealand Fire Service, of Orewa. 
For services to the New Zealand Fire Service.

Ms Sandra Elizabeth MACLEAN, of Takanini. 
For services to senior citizens and the community.

Mr Lindsay Rihari Waitara MACLEOD, of New Plymouth. 
For services to Māori.

Mr Kenneth George MCKAY, J.P., of North Shore. 
For services to education and the community.

Mr Peter MCMILLAN, of Christchurch. 
For services to the community.

Mr Alec MCNAB, of Wanganui. 
For services to sport.

Mr Eamon Mark MOLLOY, of Christchurch. 
For services to the ethnic community.

Mr Kevyn Douglas MOORE, of Napier. 
For services to business and the community.

Mrs Margaret Elizabeth MORTON, of Seddon. 
For services to Guiding.

Mrs Emare Emily Rose NIKORA, of Tokoroa. 
For services to Māori.

Mrs Mildred NOAKES, of Auckland. 
For services to the community.

Mr Richard Anthony NUNNS, of Nelson. 
For services to taonga puoro.

Mr Lindsay Gordon PAKU, J.P., of Hastings. 
For services to Māori and Māori youth.

Mr Robert Peter Greenwood PARR, of Cambridge. 
For services to the community.

Mr Solomon Neil PURCELL, of Havelock North. 
For services to martial arts.

The Reverend Canon Donald Morris RANGI, of Wellington. 
For services to the Treasury.

Mrs Julie Te Turi RANGINUI, of Wanganui. 
For services to Māori.

Mr Robert Brunswick ROBERTSON, Chief Fire Officer, Queenstown Volunteer Brigade, New Zealand Fire Service, of Queenstown. 
For services to the community.

Mrs Mele 'Ilaisipa ROBSON, of Blenheim. 
For services to the Pacific Islands community.

Mrs Shirley Joan RUDKIN, of Christchurch. 
For services to the community.

Mr Paul Aaron SAMPSON, Lately Principal Rural Fire Officer, of Rotorua. 
For services to the New Zealand Fire Service.

Mr Richard Lyal STARK, of Gore. 
For services to the community.

Mrs Ellen Marion Sartori STEVENSON, of Hastings. 
For services to kindergarten administration.

Mrs Wanda TATE, of Porirua. 
For services to conservation.

Bryan Emlyn WARD, Community Constable, New Zealand Police, of Auckland. 
For services to the New Zealand Police.

Mrs Monica Hannah Mihingarangi WATSON, J.P., of Hastings. 
For services to Māori.

Mr James Taui Himiona WETERE, of Hamilton. 
For services to the community.

Mr Raymund WILLIAMS, of Tauranga. 
For services to the community.

Mr Leslie Charles WINSLADE, of Taupō. 
For services to the community.

Dated at Wellington, this 1ST day of June 2009.
REBECCA KITTERIDGE, Secretary and Registrar of The Queen's Service Order.

THE NEW ZEALAND DISTINGUISHED SERVICE DECORATION

The Queen has been pleased on the occasion of the celebration of Her Majesty's Birthday,

to make the following awards of The New Zealand Distinguished Service Decoration.

D.S.D. 

NEW ZEALAND DEFENCE FORCE

Warrant Officer Electronic Warfare Specialist Thomas Michael ALLEN, M.N.Z.M., Royal New Zealand Navy. 

Major Robert William GILLIES (M994186), Royal New Zealand Army Logistic Regiment (The Duke of York's Own). 

Warrant Officer Master at Arms Shirley Anne PATTON (F29652), Royal New Zealand Navy. 

Major Simon John Caulfield STROMBOM (B998568), Royal New Zealand Armoured Corps (Territorial Force). 

Dated at Wellington, this 1ST day of June 2009.
REBECCA KITTERIDGE, Secretary and Registrar, Clerk of the Executive Council.