Skip to Content

The Queen's Birthday Honours List 2007

THE ORDER OF NEW ZEALAND

The Queen has been pleased, on the occasion of the celebration of The Queen’s Birthday, to make the following appointment to The Order of New Zealand.

 

O.N.Z.

To be a Member of the said Order:

The Right Honourable Sir Kenneth James KEITH, K.B.E., of The Hague, The Netherlands.

Dated at Wellington this 4th day of June 2007.

DIANE MORCOM, Secretary and Registrar, The Order of New Zealand.

 

THE NEW ZEALAND ORDER OF MERIT

The Queen has been pleased, on the occasion of the celebration of The Queen’s Birthday, to make the following appointments to The New Zealand Order of Merit.

 

D.C.N.Z.M.

To be Distinguished Companions of the said Order:

Dr Patricia Frances GRACE, Q.S.O., of Porirua.
For services to literature.

Mrs Alison Burns QUENTIN-BAXTER, Q.S.O., of Wellington.
For services to the law.

Mr Stephen Robert TINDALL, O.N.Z.M., of North Shore.
For services to business and the community.

Mr Henry William VAN DER HEYDEN, of Hamilton.
For services to agriculture.

The Honourable William Gillow Gibbes Austen YOUNG, of Christchurch.
For services as President of the Court Appeal of New Zealand.

 

C.N.Z.M.

To be Companions of the said Order:

Professor Edward Neill BAKER, of North Shore.
For services to science.

Professor Gregor David COSTER, of Auckland.
For services to public health.

Mr James Alexander DOUGLAS, of Hamilton.
For services to agricultural science.

Associate Professor David Francis GERRARD, O.B.E., of Dunedin.
For services to sports medicine.

Mr Kenneth Coulton GORBEY, of Wellington.
For services to museums.

Mr Mita Robert Hoturoa HENARE, O.B.E., of Otaki.
For services to the public health sector.

The Right Reverend John Robert OSMERS, of Kitwe, Zambia.
For services to the Anglican Church.

Mr James Malcolm OTT, O.B.E., of Christchurch.
For services to the arts and the community.

Ms Susan Jane SHELDON, of Christchurch.
For services to business.

Dr Thomas Lance Rodney WILSON, of North Shore.
For services to museum and art gallery administration.

Mr Neville Garde Austen YOUNG, of Wellington.
For services to business.

 

O.N.Z.M.

To be Officers of the said Order:

Mrs Ruby Alice ABERHART, Q.S.M., of Nelson.
For services to senior citizens and the community.

Mr Graeme Seton AVERY, of Hastings.
For services to business and sport.

Dr Rosemary Anne BERESFORD, of Dunedin.
For services to medicine.

Mrs Julie Claire Molloy CHRISTIE, of North Shore.
For services to television.

Mrs Cathrine Anne COOLAHAN, of Wellington.
For services to the arts.

Mr Constantine COTSILINIS, M.N.Z.M., of Pikermi, Greece.
For services to New Zealand – Greece relations.

Mr Paul Roger CRESSEY, of Manukau.
For services to the Child Cancer Foundation.

Mrs Tina Marie CROSS, of North Shore.
For services to the music industry.

Mr James Robin Musgrave DAVIDSON, of Christchurch.
For services to the community.

Mr Rodney James Peter DAVIES, of Auckland.
For services to planning and tourism.

Mr David Alexander FAGAN, M.N.Z.M., of Te Kuiti.
For services to shearing.

Dr Allan Ross FERGUSON, of Auckland.
For services to the kiwifruit industry.

Professor Emeritus Martin Mitchell FERGUSON, of Dunedin.
For services to dentistry and palliative care.

Mr Neville John (Gus) GALE, of Christchurch.
For services to mathematics education.

Mr William James GARDNER, of Christchurch.
For services to historical research.

Dr Annie Veronica GOLDSON, of Auckland.
For services to film.

Dr Janet Mary GRIEVE, of Wellington.
For services to marine science.

Dr Colin Holloway HOOKER, of North Shore.
For services to orthopaedic surgery.

Mr John James Patrick KIRWAN, M.B.E., of Tokyo, Japan.
For services to mental health.

Ms Ginette Denise McDONALD, of Wellington.
For services to entertainment.

Professor David James MELLOR, of Palmerston North.
For services to education.

Mr Kevin John MILNE, of Waikanae.
For services to broadcasting and the community.

Mr Tanara Whairiri Kitawhiti NGATA, of Auckland.
For services to Māori broadcasting and television.

Ms Rosemary Jessie STAGG, of North Shore.
For services to publishing.

Mr Alwyn Gordon VETTE, J.P., of Manukau.
For services to aviation.

Mr John Wayne WALDEN, of North Shore.
For services to business and the community.

Mr Ruben James WIKI, of Manukau.
For services to rugby league.

 

M.N.Z.M.

To be Members of the said Order:

Mr Paul Anthony ADAMS, of Invercargill.
For services to business.

Mr Alipapa AFAKASI, of Manukau.
For services to sport, in particular boxing.

Mr Nathan John ASTLE, of Christchurch.
For services to cricket.

Mr Barry Ronald BARCLAY, of Omapere.
For services to film.

Mrs Helen Margaret BRATHWAITE, of Dunedin.
For services to education.

Sister Paula Antoinette BRETTKELLY, of Pukerua Bay.
For services to human rights.

Mrs Dorothy Fay BROWN, of Auckland.
For services to education.

Mrs Susan Mary BUNT, of Auckland.
For services to women’s golf.

Mr Brian Stuart CARMODY, of Wellington.
For services to the arts.

Mr Rupert Langton CLARK, of Whangarei.
For services to the community.

Mr Christopher Charles COCHRAN, of Wellington.
For services to the conservation of historic buildings.

Emeritus Professor John Albert CODD, of Palmerston North.
For services to education.

Mr Leon Hetherington CROSSE, of Wellington.
For services to the Government Communications Security Bureau.

Graham Poutu EMERY, of Auckland. Superintendent, New Zealand Police.
For services to the New Zealand Police.

Mr William Michael Aicken EVANS, of Greymouth.
For services to woodchopping.

Mr Robert James GODDERIDGE, of Urenui.
For services to the community.

Mr Anthony John HALL, of Kaiapoi.
For services to the community.

Judith Robin HALLIDAY, of Wellington.
For services to peace and disarmament issues.

Mrs Whai Pooti HITCHINER, of Gisborne.
For services to Māori.

Mr John Lionel HOBSON, of Hamilton.
For services to caving.

Marjorie Te Maari JOE, J.P., of Napier.
For services to Māori and the community.

Mr Victor Ronald JOHNSON, of Hamilton.
For services to returned services personnel and the community.

Dr Lingappa Bhojappa KALBURGI, J.P., of Auckland.
For services to the Indian community.

Mr Jonah Tali LOMU, of Auckland.
For services to rugby.

Mr Neil Kevin MANDER, of Auckland.
For services to engineering and the community.

Ms Koa Joy MANTELL, of Palmerston.
For services to the community.

Mr Hemana Eruera MANUERA, J.P., of Te Teko.
For services to the community.

Mr Albert Edward McCONNELL, of Auckland.
For services to cycling.

Mr Alexander Bruce MILLER, J.P., of Franz Josef.
For services to conservation.

Grant Charles O'FEE, of Nelson. Superintendent, New Zealand Police.
For services to the New Zealand Police.

Mr Roderick James PATTERSON, of Kaukapakapa.
For services to rugby and sports journalism.

Mr Rodney Horomona POHIO, of Kaiapoi.
For services to jet boat sprinting.

The Reverend Dr Simon Hugh RAE, of Dunedin.
For services to the community.

Mr Maurice Morehu Ngatoko RAHIPERE, J.P., of Tauranga.
For services to Māori.

Mrs Valerie Pauline REDSHAW, J.P., of Porirua.
For services to education.

Mr Bruce Carlaw RICHARDS, of New Plymouth.
For services to the community.

Mr James RIMENE, of Masterton.
For services to Māori and the community.

Mrs Ngaire Wilma SHAND, of Hastings.
For services to music education and sport.

Mrs Cherie Kathryn SHANKS, of Whangapraoa.
For services to women’s rugby league.

The Reverend Monsignor James Cornelius SHANNAHAN, of Auckland.
For services to the community.

Mrs Sharon Elmar SIMS, of Palmerston North.
For services to lawn bowls.

Mr Fergus McLaren SUTHERLAND, of Owaka.
For services to conservation and tourism.

Mr Stuart Walter THOMSON, of Manukau.
For services to the roofing industry.

Mr Michael Guy WEBBER, of Wanganui.
For services to optometry and the community.

Mrs Roslein Mary WILKES, of Blenheim.
For services to riding for the disabled.

Mr Steve WILLIAMS, of Kumeu.
For services to youth sport and recreation.

Dr John Malcolm WILSON, of Christchurch.
For services to historical research.

Mrs Pamela Rowena WILSON, of Christchurch.
For services to heritage conservation.

Mr Russell Joseph WISEMAN, of Feilding.
For services to the community.

 

THE NEW ZEALAND DEFENCE FORCE

Warrant Officer Class One Mark Scott PRIESTLEY (E746216). Royal New Zealand Army Logistics Regiment (The Duke of York’s Own).

Dated at Wellington this 4th day of June 2007.

DIANE MORCOM, Secretary and Registrar, The New Zealand Order of Merit.

 

THE NEW ZEALAND ORDER OF MERIT

The Queen has been pleased, on the occasion of the celebration of The Queen’s Birthday, to make the following Additional appointments to The New Zealand Order of Merit:

 

THE NEW ZEALAND DEFENCE FORCE

M.N.Z.M.

To be Additional Members of the said Order:

Corporal Royce SIATAGA NELSON (N1008953). Royal New Zealand Infantry Regiment.

Major Eugene Amorangi WHAKAHOEHOE (G1000414). Royal New Zealand Infantry Regiment.

Dated at Wellington this 4th day of June 2007.

DIANE MORCOM, Secretary and Registrar, The New Zealand Order of Merit.

 

THE NEW ZEALAND ORDER OF MERIT

The Queen has been pleased, on the occasion of the celebration of The Queen’s Birthday, to make the following Honorary appointments to The New Zealand Order of Merit:

M.N.Z.M.

To be Honorary Members of the said Order:

Mr Tony CHRISTODOULOU, of Nicosia, Cyprus.
For services to New Zealand – Cyprus relations.

Mr Elhamy Mostafa Fahmy ELZAYAT, of Cairo, Arab Republic of Egypt.
For services to New Zealand - Egypt relations.

Dated at Wellington this 4th day of June 2007.

DIANE MORCOM, Secretary and Registrar, The New Zealand Order of Merit.

 

THE QUEEN’S SERVICE ORDER

The Queen has been pleased, on the occasion of the celebration of The Queen’s Birthday, to make the following appointments to The Queen’s Service Order and The Queen’s Service Medal:

Q.S.O.

To be Companions of the said Order:

Mrs Caroline BENNETT, of Rotorua.
For services to education.

Ms Carolynn Michelle Veronica Kahikatea BULL, of Christchurch.
For services to the law, Māori and the community.

Dr Graham William Arthur BUSH, of Auckland.
For services to historical research, notably local government.

Professor Carol CARDNO, of Auckland.
For services to educational administration and management.

Mrs Sharron Mary COLE, of Lower Hutt.
For services to health.

Mrs Pamela June ERNI, J.P., of Wanganui.
For services to business and local government.

Mr Waldour Ross FAMILTON, J.P., of North Shore.
For services to education and as a Justice of the Peace.

Mr John Collingwood KING, of Auckland.
For services to business and the community.

Mr Wikeepa Te Rangipuawhe MAIKA, of Rotorua.
For services to Māori.

Ms Margaret Dorothy McLEOD, of Wellington.
For services to education.

Dr William Henry ROBINSON, of Masterton.
For services to engineering.

Dr Dianne Rosemary WEBSTER, of Auckland.
For services to public health, in particular paediatrics.

Mrs Beryl Merle WILKINSON, of Whangarei.
For services to senior citizens.

Mr Robert Kinsella WORKMAN, of Lower Hutt.
For services to prisoner welfare.

 

THE QUEEN’S SERVICE MEDAL

Q.S.M.

Mr Robin Reginald ADDISON, of Tauranga.
For services to education and the community.

Mr Stanley Noel ALLEN, of Turangi. Formerly Chief Fire Officer, Turangi Volunteer Fire Brigade, New Zealand Fire Service.
For services to the New Zealand Fire Service.

Dr John BARR, of Tauranga.
For services to the community.

Mr Vivian Patrick BARRETT, of Ashburton.
For services to the community.

Mr Robert Michael Burnett BATTEN, of Porirua.
For services to the Boys’ Brigade.

Mr Rodger Graeme BEATSON, of Kaitaia. Chief Fire Officer, Ahipara Volunteer Fire Brigade, New Zealand Fire Service.
For services to the New Zealand Fire Service.

Mr Peter John BLACKWELL, of Tauranga. Detective, New Zealand Police.
For services to the New Zealand Police.

Mr Raymond Francis BRAY, of Turangi. Chief Fire Officer, Turangi Volunteer Fire Brigade, New Zealand Fire Service.
For services to the community.

Mr Barry Ronald BROWNE, of North Shore. Formerly Station Officer, Auckland Region, New Zealand Fire Service.
For services to the New Zealand Fire Service.

Mrs Loraine Ellen BRUCE, of Dunedin.
For services to the community.

Mr Noel Francis BURNS, of Timaru.
For services to music and entertainment.

Mrs Lois Isabella BUSH, of Manukau.
For services to netball.

Mr Maxwell Charles CARROLL, of New Plymouth.
For services to education and the community.

Ms Marie Anne Elizabeth CHIRNSIDE, of Christchurch.
For services to the community.

Mrs Zina Lihhiony CLARKE, of Rotorua.
For services to the community.

Mrs Joan Isabel COPPELL, of Napier.
For public services.

Mr Ronald George DALLEY, J.P., of Kaiapoi.
For services to the community.

Mr John DAVIS, of Tauranga.
For services to the community.

Frances Joan DIBBLE, of Palmerston North.
For services to art, in particular sculpture.

Mrs Sylvia DURRANT, of North Shore.
For services to wildlife.

Mr Colin Campbell EMSLIE, of Putaruru.
For services to the community.

Mr Grahame Elsbert FELTON, of Christchurch.
For services to the community.

Mr Ian Stuart FOX, of Manukau.
For services to education.

Mrs Kathleen Joan GARDNER, of Taupo.
For services to the community.

Mr Rex Neville GIBSON, of Napier.
For services to education, Māori and refugees.

Mrs Constance Hinewai GILBERT, of Napier.
For services to the community.

Miss Jennifer GRANT, of Hastings.
For services to dance, in particular ballet.

Mr George Henry Mills GREEN, J.P., of Manukau.
For services to the community.

Mr Bruce James HARVEY, of Waitakere.
For services to conservation and the community.

Dr Catherine Frances HARVEY, of Waitakere.
For services to conservation and the community.

Mrs Ann Johnstone HEAPHY, of Palmerston North.
For services to the community.

Mrs Robyn HIGGINS, of Palmerston North.
For services to the community.

Mrs Patricia Verna HOWELL, of Te Kuiti.
For services to the community.

Mrs Betty Monica HUBBARD, of Te Aroha.
For services to the community.

Mr Henry Arthur HUBBERT, of Waitakere.
For services to the community.

Mr Leslie John INGHAM, of Manukau.
For services to the community.

Mrs Nancy JENSEN, of Otorohanga.
For services to conservation.

Mr John Edwin JONES, of Gisborne.
For services to journalism and sport.

Evan Locksley KELLAS, E.D., of Dunedin. Senior Constable, New Zealand Police.
For services to the New Zealand Police.

Mrs Heather Lillian KING, of Manukau.
For services to education and the community.

Mrs Beverley Mary KINGSTON, of Blenheim.
For services to recycling and the community.

Mrs Joan LARDNER-RIVLIN, of North Shore.
For services to the community.

Mrs Isla Joyce LEACH, of Winton.
For services to the community.

Lieutenant Colonel George Joseph MacLEOD, E.D., J.P. (Retired), of Rotorua.
For services to returned services personnel and the community.

Mrs Barbara Monica MARSHALL, of Porirua.
For services to conservation.

Mrs Beverley Norma McCAW, J.P., of Oamaru.
For services to the community.

Miss Olive Joyce McEWAN, of Mount Louisa, Queensland, Australia.
For services to the Office of the Ombudsmen.

John David McGRAIL, of Wellington. Senior Constable, New Zealand Police.
For services to the New Zealand Police.

Nichola Cecile McKINNEY, of Auckland.
For services to the New Zealand Customs Service.

Mr William Vernon McMINN, of Taumarunui.
For services to music.

Mrs Janice Margaret MORISON, of Kaiapoi.
For services to scouting.

Mrs Hinerangi Elaine MURRAY, of Kaitaia.
For services to Māori.

Ms Adrienne NGATA, of Tikitiki. Firefighter, Tikitiki Volunteer Fire Brigade, New Zealand Fire Service.
For services to the New Zealand Fire Service.

Mrs Arii Urirau OKA, of Auckland.
For services to the Cook Islands community.

Mrs Janet Mary OWEN, of Rotorua.
For services to the community.

Mr Russell Fleming PAUL, of Timaru.
For services to heritage railways.

Mr Joseph Francis Cheetham RODRIGUES, of New Plymouth.
For services to the community.

Mr Leslie William ROGERSON, of Arrowtown.
For services to the community.

Brian James SCHAAB, of Napier. Detective Sergeant, New Zealand Police.
For services to the New Zealand Police.

Grant Christopher SMITH, of Whangarei. Detective Sergeant, New Zealand Police.
For services to the New Zealand Police.

Mrs Phyllis Hana SMITH, of Hamilton.
For services to the community.

Mr Colin Wilson SMITHIES, of Auckland. Manager Rural Fire, National Rural Fire Authority, New Zealand Fire Service.
For services to the New Zealand Fire Service.

Mrs Maureen Ellen SPEEDY, of Hamilton.
For services to families.

Ms Roopa SUCHDEV, of North Shore.
For services to the Indian community.

Mr Victor Andrew TALYANCICH, J.P., of Waitakere.
For services to business and the Croatian community.

Mr Malcolm Andrew TAYLOR, of Tauranga.
For services to athletics.

Ms Shona Patricia THOMSON, of Invercargill.
For services to music administration.

Mr Moray David WATSON, of Lyttleton.
For services to business.

The Reverend Richard James WAUGH, of Manakau.
For services to aviation history and the community.

Dated at Wellington this 4th day of June 2007.

DIANE MORCOM, Secretary and Registrar, The Queen's Service Order.

 

THE NEW ZEALAND ANTARCTIC MEDAL

The Queen has been pleased, on the occasion of the celebration of The Queen’s Birthday, to make the following award of The New Zealand Antarctic Medal:

N.Z.A.M.

Dr Frederick John DAVEY, of Otaki.
For services to Antarctic science.

Dated at Wellington this 4th day of June 2007.

DIANE MORCOM, Clerk of the Executive Council.

 

THE NEW ZEALAND DISTINGUISHED SERVICE DECORATION

The Queen has been pleased, on the occasion of the celebration of The Queen’s Birthday, to make the following awards of The Distinguished Service Decoration:

 

D.S.D.

NEW ZEALAND DEFENCE FORCE

Private Jonathon Aaron Ishmael FATU (T1011787). Royal New Zealand Infantry Regiment.

Squadron Leader Shane Andrew MEIGHAN (M91689). Royal New Zealand Air Force.

Lieutenant Commander Robert James MILLS, V.R.D. (C20679). Royal New Zealand Naval Volunteer Reserve.

Wing Commander Barry John NELSON (M90424). Royal New Zealand Air Force.

Lieutenant Colonel Brett James RANKIN (X55198). Royal Regiment of New Zealand Artillery.

Squadron Leader James Patrick RANKIN (G88510). Royal New Zealand Air Force.

Corporal Darren Kavan TE WHATA (J1004326). Royal New Zealand Army Logistic Regiment (The Duke of York’s Own).

Corporal William Peter WATTERS (F1009383). Royal New Zealand Infantry Regiment.

Group Captain Michael Edward YARDLEY (W90203). Royal New Zealand Air Force.

Dated at Wellington this 4th day of June 2007.

DIANE MORCOM, Clerk of the Executive Council.